رویکرد پذیرش

در خصوص کودکانی که قصد ورود به فضاهای کلاسی و کارگاهی مختص سنین 3 به بالا را دارند، رعایت این موارد الزامی است:

1)با توجه به ارتباط مستمر و همه جانبه کودک و مادر تا این سن و جدید بودن فضا و افراد،والدین لازم است زمان و فرصت کافی برای ارتباط گیری فرزندشان با شرایط جدید را به او داده و با مربی در جهت کمک به این رشد همراهی نمایند.

2) جهت جلوگیری از مشکلاتی همچون اضطراب جدایی، بی اعتمادی به محیط، ترس از تنهایی و ...روند جدایی کودک از مادر در خانه کودک سلاله به گونه ای است که خروج مادر از محیط باید پس از رضایت کودک صورت گیرد.آمادگی برای این قدم ممکن است از چند دقیقه تا چند هفته طول بکشد که این مساله تحت تاثیر شرایط محیطی و فردی خود کودک است.

3) بهتر است کودک پیش از ورود به محیط سلاله از نظر ذهنی و روانی آمادگی لازم را کسب کرده باشد تا روند استقلال او سرعت بیشتری بگیرد.این آمادگی با انجام چنین اقداماتی بهبود خواهد یافت:

الف)کودک پیش از ورود به محیط اجتماعی، مهارت های ابتدایی مراقبت از خود را تا حدی آموخته باشد.از جمله دستشویی رفتن، غذا خوردن، صحبت کردن، ابراز نیاز ها، اجرای دستورالعمل های ساده و ...

ب)در محیط خانه نشستی خانوادگی در خصوص ورود به سلاله برگزار شده باشد که در آن شرایط جدید و ملزومات آن به کودک توضیح داده شود. در این نشست کودک می بایست از همراهی و عشق بی قید و شرط والدین به خود در این روند اطمینان یابد.

ج)جدایی های کوتاه مدت (چند ساعته ) کودک از والدین (خصوصا مادر) در فرصتهای مختلف صورت یافته باشد.به طور مثال حضور در خانه مادر بزرگ بدون مادر، فاصله گرفتن از مادر در محیط پارک و ...

4)در طول روز جداسازی کودک، رفتار مادر می بایست پذیرا باشد.به این معنی که هر بار کودک به مادر خویش باز می گردد، مادر او را با آغوش باز پذیرفته و علاقه اش را به او ابراز کند (بوسیدن،نوازش و ...).اما از سوی دیگر مادر نباید برای کودک جذابیت های اضافی داشته باشد،جذابیت هاییچون دادن خوراکی، اسباب بازی،کلام جذاب و ...

به همین دلیل، بهتر است مادر ها برای مدت حضور خود در سلاله کاری در نظر گرفته باشند(مثل کتاب خواندن، نوشتن، گوش کردن به فایل های صوتی و ...)

5)جهت کاهش وابستگی کودک به مادر، بهتر است تمامی امور کودک به مربی واگذار گردد.یعنی مثلا هنگامی که کودک ابراز تشنگی، گرسنگیبروز مشکل با یکی از هم کلاسی ها، نیاز به رفتن به دستشویی یا ... می کند، حس او را شنیده و به او بازتاب دهیم و سپس از فرزندمان بخواهیم نیاز خود را به مربی مطرح کند.

6)طول مدت جدایی کودکان بزرگتر از سه سال از مادر حداکثر دو هفته در نظر گرفته شده که ممکن است با نظر مشاور بیشتر شود.اما پس از گذشت این مدت و در صورت موفق نبودن این دوره زمانی، ثبت نام صورت نگرفته و بهتر است برای کسب آمادگی بیشتر کودک و رشد او، والدین تا ترم آینده برای ورود فرزند خود به محیط سلاله صبر نمایند.

7)کودکان هم همچون بزرگسالان، حال و شرایط متفاتی در هر روز دارند. بر همین اساس، ممکن است کودکی روند جدایی را با موفقیت پشت سر بگذارد. اما پس از مدتی به حضور مادر در کنار خود احساس نیاز پیدا کنند.همراهی والدین با کودک در این برهه به بازگشت شرایط به شرایط عادی کمک می کند.

 

خانه کودک سلاله ساقه شعبه فرمانیه

خانه کودک سلاله از سال 1390 با مجوز رسمی از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران آغاز به کار نموده است.اهمیت سالهای ابتدایی زندگی بر شکل گیری توانمندی ها و شخصیت کودک ما را بر آن داشت تا در خانه کودک سلاله با بهره گیری از نیروهای متخصص، محیطی را برای آموزش والدین و کودکان فراهم نماییم. در خانه کودک سلاله به والدینی می اندیشیم که دغدغه آنها، تربیت کودکانی سالم، شاد، مستقل و کنجکاو و علاقمند به یادگیری است. در آموزش های خانه کودک سلاله با تمرکز بر حوزه های رشدی از تولد (کارگاه های مادر و کودک) تا پیش از دبستان به آموزش تخصصی و رشد همه جانبه کودکان می پردازیم. در حال حاضر شعبه اول خانه کودک سلاله (ریشه) واقع در خیابان پل رومی، شعبه دوم خانه کودک سلاله (ساقه) واقع در خیابان فرمانیه شرقی و شعبه سوم پیش دبستان و دبستان سلاله (جوانه) واقع در خیابان نیاوران مشغول فعالیت می باشند.

در خانه کودک سلاله ساقه، برنامه های آموزشی برای سه گروه سنی کودکان به تفکیک تفاوت ها، ویژگی ها و نیازهای کودکان و مادران برگزار می شود.

گروه اول: کارگاه های مادر و کودک (سه ماهگی تا 3 سالگی)

گروه دوم:آمادگی ورود به مهد(3 تا 5/3 سالگی)

گروه سوم : 5/3 سال تا پیش دبستانی

 

در خانه کودک سلاله همچنین برنامه های مختلفی برای آموزش و برآوردن نیازهای والدین نیز برگزار می شود از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

برگزاری روزهای خاص: روز پدر و کودک، مناسبت های خاص با حضور مادران، روز مادربزرگ ها

برگزاری کارگاه های آموزش والدین

عضویت در کلوپ مادران (در بر دارنده برنامه های آموزشی و تفریحی برای مادران)

معرفی کتب مناسب برای مطالعه والدین و کودکان

امکان سفارش آلبوم عکس های فعالیتی کودکان

برگزاری جلسات مشاوره با روانشناس و یا مشاور مجموعه