مقالات
خانه کودک سلاله ساقه

خلاقیت

خلاقيت قابليتي است كه در همگان وجود دارد اما نيازمند پرورش و تقويت مي‌باشد تا به سر حدشكوفايي برسد. فردخلاق كسي است كه از ذهني جستجوگر وآ فريننده برخوردار باشد.

خلاقيت عبارت است از توانايي ديدن چيزها به شيوه هاي جدي، شكستن مرزها و فراتر رفتن از چارچوب ها، فكر كردن به شيوه اي متفاوت، ابداع چيزهای جديد، استفاده از چيز هاي نا مربوط و تبديل آن به شكل هاي جديد.» می توان نتیجه گرفت که خلاقیت برآیند فرآیندهای ذهنی و شخصیتی فرد بوده و به تولیدات و آثاری منجر می شود که نو و بدیع بوده، خاصیتی متکامل داشته و با واقعیتها، منطبق بوده و در غایت به سود جامعه بشری هستند.

بازی

بازي كردن كودكان به رشد اجتماعي و عاطفي آنها كمك مي‌كند. كودك با دنياي واقعي، زيبايي و زشتي ‌‌هاي آن آشنا مي‌شود و كم‌كم مي‌آموزد كه با همياري و مشاركت كارهايش را پيش ببرد.

كودك با بازي كردن،مي‌آموزد كه مسئوليت‌ پذير باشد و راه‌هايي براي بروز و بيان اعتقادات واحساسات خود مي‌يابد. دكتر رابرت وايت مي‌گويد: «بازي كردن براي همه افراد كاري شادي آفرين است ولي براي كودكان، علاوه بر شادي‌بخش بودن، عملي جدي محسوب مي‌شود.

کارگروهی

انسان نمی‌تواند به تنهایی زندگی کند و این واقعیت سر منشاء شکل‌گیری تمامی گروه‌ها، جمعیت‌ها و جوامع بشری از گذشته‌های دور تا به امروز بوده است.

تمامی انسان‌ها در هر گروه و جامعه‌ای با توجه به توانایی‌ها و شرایط حاکم، با همکاری یکدیگر به بقای خود و دیگران کمک کرده‌اند. هرچه فرد در برقراری ارتباط در جامعه با دیگران موفق‌تر عمل کند و در واقع هوش اجتماعی بالاتری داشته باشد، زندگی بهتر و راحت‌تری را تجربه خواهد کرد.